Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi in strateškemu sodelovanju
Predstavniki Gospodarskega kroga, ki združuje ključne gospodarske in kmetijske organizacije, so na današnjem srečanju na Gospodarski zbornici Slovenije pozvali vlado k nujni razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. Ob tem so izpostavili, da je za dolgoročno vzdržen razvoj nujno tesnejše sodelovanje države, gospodarstva, izobraževalnega sistema in raziskovalno-razvojne sfere.
Predsednik GZS Tibor Šimonka je med ključnimi zahtevami poudaril davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, zamejitev cen elektrike ter debirokratizacijo postopkov. Prepričan je, da bi bilo treba povečati vlaganja v znanost in tehnološki preboj, ki bi Sloveniji omogočil prehod iz izvoznice materialov v proizvajalko izdelkov z višjo dodano vrednostjo.
Predsednik Združenja Manager Iztok Seljak je k temu dodal, da bi morali podobno kot v avtomobilski industriji opredeliti ključne panoge, ki bi jih podprli z nacionalno razvojno strategijo – med njimi je omenil farmacijo, biotehnologijo, umetno inteligenco in digitalni sektor.
Blaž Cvar iz Obrtno-podjetniške zbornice je opozoril na nejasnosti glede porabe prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi prinesel 700 milijonov evrov, a še vedno ni znano, kako bo porabljen. Tudi Marko Lotrič je poudaril potrebo po podpori inovacijam, zlasti na področjih z dvojno rabo tehnologij.
Marjan Trobiš iz Združenja delodajalcev Slovenije se zavzema za večjo učinkovitost javnih storitev, Ajša Vodnik iz AmCham Slovenija pa za vključitev digitalnih znanj v šolski sistem. Blaž Brodnjak je ob tem izpostavil izseljevanje kakovostne delovne sile, kar Slovenijo dolgoročno slabi.
Glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc je opozoril, da Slovenija po covidu-19 zaostaja celo za Hrvaško, kar pripisuje visoki obdavčitvi dela in dragim energentom. Ivan Simič iz Davčno svetovalne zbornice je poudaril potrebo po enostavnejši in pregledni davčni zakonodaji ter spoštovanju davčnih zavezancev.
Matjaž Čemažar iz Skupine podjetij z notranjim lastništvom je pozval k spodbujanju solastništva zaposlenih, Jože Podgoršek iz KGZS pa k dialogu pri sprejemanju reform na področju kmetijstva.
Predstavniki Gospodarskega kroga so ob zaključku poudarili, da mora Slovenija postati bolj privlačna za domače in tuje investitorje, pri čemer bo ključno ustvarjanje zaupanja v sodni sistem, stabilno poslovno okolje in dolgoročno usklajen razvojni model.