Slovaški parlament sprejel sporni zakon o financiranju nevladnih organizacij
Slovaški parlament je v sredo z minimalno večino potrdil zakon, ki nevladnim organizacijam nalaga obvezno razkrivanje virov financiranja. Vlada premierja Roberta Fica zakon predstavlja kot korak k večji preglednosti, a ga opozicija in civilna družba obravnavata kot poskus omejevanja svobode delovanja po vzoru ruske zakonodaje.
Za zakon je glasovalo 76 od 150 poslancev, kar je dovolj za sprejetje v parlamentu, kjer ima vladajoča koalicija tesno večino. Poslanka vladne stranke Smer-SD Zuzana Plevikova je v razpravi izjavila, da nekatere nevladne organizacije delujejo protiustavno in da so »plačane iz tujine za izvajanje nasilnega državnega udara«.
Kritiki pa opozarjajo, da zakon predstavlja resno grožnjo civilni družbi. Civilna pobuda Mir za Ukrajino, ki je organizirala več protivladnih protestov, je sporočila: »Slovaška postopoma zapušča civilizirano Evropo, ker se je Robert Fico odločil, da bo vladal kot Putin – brez kritike in nadzora.«
Premier Fico je med razpravo zanikal povezave z ruskimi ali ameriškimi pristopi in zatrjeval, da gre za »očitno evropski« zakon. Kritike je označil za poskus politične mobilizacije in obtožil širjenja laži.
Zaradi pritiska javnosti in Evropske komisije je vlada že pred sprejemom zakona umaknila nekatere določbe, med njimi tudi predlog, da bi nevladne organizacije označili za »lobistične skupine«.
Zakonodaja, ki stopi v veljavo v prihodnjih mesecih, že zdaj sproža bojazni, da bo omejevala svobodno delovanje nevladnih organizacij in zmanjšala prostor za civilni nadzor nad oblastjo. Evropska komisija je izrazila zaskrbljenost in napovedala, da bo zakon natančno spremljala z vidika skladnosti z evropskimi vrednotami in zakonodajo.