V Ljubljani grožnje zdravstvenemu osebju
V nedeljo se je na pediatrični nujni medicinski pomoči v Ljubljani zgodil incident, ko sta starša otroka grozila osebju zdravstvenega doma. Incident je bil posledica ocene zdravnika, da zdravstveno stanje otroka ni nujno in da ne potrebuje takojšnje oskrbe. Starša nista prihajala iz Ljubljane, zato ju je zdravnik napotil v domačo ambulanto.
Nasilje in grožnje zdravstvenemu osebju
Kot je pojasnila vodja pediatrične nujne medicinske pomoči, Tatjana Grmek Martinjaš, je otroka najprej pregledala medicinska sestra v skladu s triažnim postopkom. Sestra se je posvetovala tudi z zdravnikom glede stanja otroka, ki je nato ocenil, da takojšnja oskrba ni potrebna. Ker starša nista bila iz Ljubljane, ju je zdravnik usmeril v dežurno ambulanto v njunem domačem kraju.
Vendar starša se s takšno odločitvijo nista strinjala in sta začela verbalno napadati osebje zdravstvenega doma. Nato je nasilje prešlo v fizično obračunavanje. Zdravstvena ekipa, ki je obravnavala otroka, se je zatekla v ordinacijo, medtem ko sta starša tolkla po vratih in grozila zdravniku, da ga bosta ubila. Incident je trajal približno 15 minut. A sta starša nato odšla, tik pred prihodom policije.
Nasilje nad zdravstvenim osebjem ni osamljen primer, ampak se je že večkrat zgodilo na pediatrični nujni medicinski pomoči v Ljubljani. Zaradi takšnih incidentov so zaposleni prestrašeni, kar je privedlo do tega, da je zdravnik, ki je bil vpleten v incident, zapustil delovno mesto.
Pediatrična nujna medicinska pomoč v Ljubljani
Pediatrična nujna medicinska pomoč v Ljubljani je namenjena otrokom s stalnim prebivališčem v Mestni občini Ljubljana in okoliških krajih. Vendar se na to nujno službo pogosto obrnejo tudi starši otrok iz širše osrednjeslovenske regije. Kljub temu, da je pediatrična nujna medicinska pomoč v Ljubljani pod pritiskom zaradi pomanjkanja kadra, se zaposleni trudijo obravnavati čim več otrok.
V zadnjem času je postalo očitno, da je treba povečati število ekip, ki delajo na pediatrični nujni medicinski pomoči v Ljubljani. Včasih sta bili dovolj le dve ekipi, zdaj pa je potrebnih štiri. Vendar pa primanjkuje zdravnikov, kar vodi v težave pri zagotavljanju ustreznega zdravstvenega varstva otrok. Zato so zaposleni v ZD Ljubljana že večkrat poslali dopis okoliškim zdravstvenim domovom, v katerem so zahtevali, naj poskrbijo za obravnavo otrok v nujnih primerih v njihovem kraju.
Pediatrična nujna medicinska pomoč v Ljubljani se trudi zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo otrok, ki jo potrebujejo. Vendar pa je pomembno, da starši spoštujejo strokovne odločitve zdravstvenega osebja. Zdravniki in medicinske sestre delujejo v skladu s triažnim postopkom, ki določa, kdaj je zdravstveno stanje otroka nujno in kdaj ne.
Starši se pogosto zatečejo v pediatrično nujno medicinsko pomoč zaradi manjših težav, kot je na primer povišana temperatura ali bruhanje. Vendar pa je treba upoštevati, da nujna medicinska pomoč ni namenjena za takšne primere. V večini navodil je jasno navedeno, kdaj je potrebno obiskati pediatrično nujno medicinsko pomoč in kdaj se lahko obrnete na druge vire pomoči.
Starši imajo možnost, da se posvetujejo s strokovnjaki in preverijo, ali je obisk nujne medicinske pomoči res potreben. Zdravstveno osebje je vedno na voljo za svetovanje in odgovarjanje na vprašanja staršev glede zdravstvenega stanja otroka.