V Bohinju praznovanje obletnice osvojitve Triglava
Občina Bohinj danes obeležuje svoj občinski praznik, posvečen spominu na prvi vzpon na Triglav, ki so ga na današnji dan leta 1778 izvedli štirje domačini. Letos mineva natančno 246 let od tega zgodovinskega dogodka, ko so rudarja Luka Korošec in Matevž Kos, lovec Štefan Rožič ter zdravnik Lovrenc Willomitzer kot prvi zabeleženi osvojitelji dosegli vrh Triglava.
Zgodovinski viri navajajo, da so se štirje srčni možje iz Bohinja povzpeli na najvišji slovenski vrh, kjer so v skalo vklesali svoje začetnice in začetnice barona Žige Zoisa, lastnika bohinjskih fužin, ki je z obljubljeno nagrado spodbudil odpravo. Ta prvi vzpon na 2864 metrov visok Triglav, ki je po takratnih meritvah meril celo 3018 metrov, je bil izjemen dosežek, saj je za osem let prehitel osvojitev Mont Blanca, 22 let Grossglocknerja in 87 let Matterhorna, kar uvršča Slovence visoko med pionirje alpskih osvajanj.
Praznovanje obletnice se je v Bohinju začelo že v petek s pozdravom Triglavu pri spomeniku štirim srčnim možem na Ribčevem Lazu. Dogodek sta pripravili Planinsko društvo Bohinjska Bistrica in Planinsko društvo Srednja vas v sodelovanju s Turističnim društvom Bohinj. Ob tej priložnosti so podelili priznanja tistim, ki so v preteklem letu prehodili Bohinjsko planinsko pot.
V soboto je sledil praznični koncert ob 30-letnici Občine Bohinj, na katerem je nastopila Severa Gjurin z akustično zasedbo, medtem ko je v nedeljo koncert Lovskih rogistov Bohinj popestril praznovanje. Današnji program vključuje otroško praznično dopoldne na vrtu Bohinjske hiše, ob 18. uri pa bo v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici osrednja prireditev s podelitvijo občinskih priznanj in programom domačih ustvarjalcev. V avli kulturnega doma je tudi na ogled razstava, posvečena 30-letnici Občine Bohinj.
Obenem se v Zgornjesavski dolini v četrtek začenjajo 32. Aljaževi dnevi, s katerimi se v Dovjem, Mojstrani in Vratih poklanjajo župniku, planincu in domoljubu Jakobu Aljažu, ki je avgusta 1895 na vrhu Triglava postavil znameniti stolp, simbol slovenskega naroda.