Prvomajski trg v Piranu razglašen za zaklad evropske filmske kulture
Evropska filmska akademija je razglasila novih enajst zakladov evropske filmske kulture in mednje prvič uvrstila tudi Slovenijo. Priznanje si je prislužil Prvomajski trg v Piranu, ki z bogato zgodovino in nepozabnimi filmskimi prizori velja za enega najprepoznavnejših kotičkov mesta.
Izbor, ki obeležuje kraje s simbolnim pomenom za evropsko kinematografijo in izjemno zgodovinsko vrednostjo, želi spodbuditi njihovo ohranjanje za prihodnje generacije. Ob Prvomajskem trgu se na letošnjem seznamu znajdejo tudi belgijska železniška postaja Liège-Guillemins, jahalna šola v Salzburgu, filmski studii na Malti, kino Royal Theatre Tuschinski v Amsterdamu, Kuronska kosa v Litvi in druge arhitekturne ter kulturne znamenitosti.
Občina Piran je ob uvrstitvi sporočila, da to priznanje potrjuje uveljavitev Pirana kot sodobne in privlačne filmske destinacije. Prvomajski trg, nekdaj znan kot Stari trg, je že v šestdesetih letih postal prizorišče filma Naš avto češkega režiserja Františka Čapa. Kasneje je zaslovel tudi z uspešnico Poletje v školjki, ki je zaznamovala osemdeseta leta slovenskega filma.
Na območju Pirana in obale je bilo posnetih več kot petdeset filmov. Mesto je svojo vlogo v kinematografiji okrepilo po drugi svetovni vojni, ko so v nekdanji tovarni mila vzpostavili filmske studie. V tem obdobju so po mestu in okolici ustvarjali številni velikani evropskega in svetovnega filma, med njimi Orson Welles, Marcello Mastroianni, Maximilian Schell in Yves Montand.
Vodja oddelka za evropsko filmsko dediščino Pascal Edelmann je poudaril pomen letošnje razširitve seznama, saj se med novimi lokacijami prvič pojavljajo tudi Bolgarija, Litva, Malta in Slovenija. Prvomajski trg v Piranu tako uradno stopa ob bok najpomembnejšim prizoriščem evropske filmske zgodovine in postaja del prizadevanj za ohranitev skupne kulturne dediščine.