Mariborska Karitas letos s hrano pomagala več kot 12.500 ljudem
Na mariborski Karitas so letos s hrano doslej pomagali več kot 12.500 ljudem. Po pomoč pridejo tudi družine in posamezniki, ki ne zmorejo poravnati stroškov najemnine, elektrike, vode in ogrevanja, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik ustanove Branko Maček. Na Karitas opozarjajo tudi na vse pogostejše psihične stiske.
Kot je pred Tednom Karitas 2024 še dejal predsednik Nadškofijske karitas Maribor, so v programu donirane hrane, ki vključuje 30 trgovin na območju Maribora in okolice, letos zbrali že 440 ton hrane. "Ta program dnevno omogoča preživetje približno 300 osebam," je pojasnil.
Poleg tega so skupaj s sodelavci župnijskih Karitas v okviru programa Evropske unije za materialno pomoč najbolj ogroženim razdelili 299 ton hrane, s čimer so po Mačkovih podatkih dosegli več kot 12.500 ljudi. V program Ljudska kuhinja Betlehem pa je bilo letos po njegovih besedah vključenih 84 posameznikov, ki so prejeli 15.945 toplih obrokov.
Karitas pomaga tudi z distribucijo prehranskih in higienskih paketov, paketov oblačil ter z reševanjem prošenj za finančno pomoč pri osnovnih življenjskih stroških. Do novembra letos so tako obravnavali 3834 prošenj ljudi v stiski, od tega je bilo 2306 oseb vključenih v tovrstno pomoč, je pojasnil Maček.
Med prosilci so po njegovih navedbah najpogosteje brezposelni, zaposleni z nizkimi dohodki, delavci iz tretjih držav ter upokojenci z nizkimi pokojninami. Naraščajo tudi prošnje za pomoč pri kurjavi, topli zimski obleki in poplačilu dolgov iz pretekle kurilne sezone.
V sklopu Tedna Karitas, ki bo med 25. novembrom in 1. decembrom, je Nadškofijska karitas Maribor predstavila še več aktivnosti mreže za lajšanje stisk in pomoč socialno najbolj ogroženim. Predstavniki organizacije pa so opozorili predvsem na poglabljanje materialnih in psihosocialnih težav.
Generalni tajnik Slovenske Karitas Peter Tomažič je opozoril na širjenje psihosocialnih stisk: "Ob vse večjih materialnih težavah opažamo tudi porast telesnih in duševnih težav pri prosilcih za pomoč. Zato v okviru Karitas poleg materialne pomoči nudimo tudi informativne, razbremenilne in svetovalne pogovore, vključno z dežurno telefonsko številko."
Na Karitas posebej izpostavljajo težave zaposlenih z minimalnimi dohodki in delavcev po kratkotrajni zaposlitvi, ki zaradi neizpolnjevanja pogojev ne morejo uveljavljati pravic do socialnih transferjev. Med prejemniki pomoči je tudi vse več mladih samskih moških, nekateri med njimi so brezdomni. V treh nastanitvenih enotah pod okriljem Nadškofijske karitas Maribor je trenutno v oskrbi 42 uporabnikov.
Karitas si po Tomažičevih besedah prizadeva za celostno pomoč, ki vključuje individualne svetovalne pogovore, spremljanje življenjske situacije prosilcev ter napotitve v specializirane ustanove. Poleg Ljudske kuhinje Betlehem v mariborski Karitas izvajajo še programe, kot so Materinski dom Mozirje-Žalec, Zavetišče za brezdomne sv. Martin ter program Donirana hrana.
V Tednu Karitas 2024 bodo sodelavci in prostovoljci pripravili več dobrodelnih prireditev, s katerimi želijo opozoriti na pomen solidarnosti in konkretne pomoči.