Kaj so delci PM in zakaj je njihova vrednost v mestih večja?
Delci PM (angleško particulate matter) so mikroskopsko majhni drobci trdne ali tekoče snovi, razpršeni v zraku. Najpogosteje se izvajajo meritve delcev PM 2,5 s premerom manj kot 2,5 mikrometra in delcev PM 10 (premer od 2,5 do 10 mikrometrov), ki so zdravju najbolj škodljivi.
Delci so lahko naravnega izvora - sem spadajo vulkanski pepel ter saharski in cvetni prah - ali posledica človekove dejavnosti, kot so izgorevanje goriv v termoenergetskih objektih in industriji, ogrevanje stavb in promet.
V naseljih so glavni vir delcev izpusti iz prometa in individualnih kurišč. Na delce so lahko vezane številne škodljive in strupene snovi, kar je odvisno od vira delcev.
Vdihavanje delcev s škodljivimi in strupenimi snovmi povzroča okvare respiratornega, kardiovaskularnega, imunskega in živčnega sistema. Poleg negativnega vpliva na zdravje vpliva onesnaženost z delci tudi na podnebje in ekosisteme.
Slovenija sodi med države, kjer je zrak zaradi delcev PM 10 med bolj onesnaženimi v Evropi. Kar dve tretjini vseh izpustov delcev PM 10 v Sloveniji je posledica kurjenja lesa v povečini zastarelih kurilnih napravah gospodinjstev. Povišane ravni delcev PM 10 se tako pojavljajo predvsem v zimskem času.